Letecký klub Nad krajem André

Informace o nás

                  Naše logo
 
                      Naše logo

V únoru 2007 bylo na Ministerstvu vnitra ČR zaregistrováno nové občanské sdružení, nesoucí název   

Letecký klub Nad krajem André. Od roku 2014 - kdy se již dle Nového občanského zákoníku nepoužívá označení "občanské sdružení" - jsme zapsaný spolek.

Dnes píšeme letopočet 2022, takže již 15 let zasahujeme svou činností do kraje  André, též kraje vína a meruněk nebo chcete-li do Modrých Hor. To vše lze použít, mluvíme-li o Velkopavlovicku. O oblasti Jižní Moravy, spojené s vinohrady, meruňkovými sady a s bohatým folklórem. 

 

Spolek si dal za úkol, mimo jiné, že bude provozovat, popularizovat a rozvíjet rekreační a sportovní létání, modelářské  aktivity a leteckou turistiku ve Velkopavlovické  vinařské  podoblasti.  Dříve, než vznikla velkopavlovická plocha, začali jsme létat na námi vytvořené ploše pro SLZ Kraví Hora v katastru sousední obce Bořetice (SLZ = Sportovní Létající Zařízení - lidově "ultralajt") .

 

Za období 2009 - 2012 náš klub položil základy, zřídil, administrativně  ošetřil a uvedl do provozu již druhou plochu pro vzlety a přistání SLZ v této oblasti. Po ploše pro SLZ Kraví Hora, zřizované v období 2008 - 2009 (kterou již náš spolek neprovozuje a postoupil ji jinému subjektu), se v září 2012 dočkala otevření plocha pro SLZ i ve Velkých Pavlovicích. 

Náš spolek má po ozdravení 10 řádných členů a tři čestné členy. Z toho 7 členů jsou piloti, ostatní jsou letečtí modeláři. Šest letců má svá vlastní letadla, jeden pilot si letadlo půjčuje.   

Historie projektu

 

O zřízení letiště ve Velkých Pavlovicích přemýšlel už velkopavlovický občan  Josef Pavelka, pilot RAF, když se z Anglie po válce vrátil do města. Leč k budování nedošlo.

Když jsme my v r. 2007 náš klub založili, toužili jsme také létat ve Velkých Pavlovicích. Ale nebylo to ještě možné, nicméně jsme věřili, že to jednou přijde. Avšak možnost vzniku plochy v sousední obci nás nasměrovala právě do Kraví Hory.

Dalším jednáním s Městským úřadem Velké Pavlovice jsme nakonec dospěli k dohodě o vytvoření plochy pro SLZ  na pronajatém pozemku i ve Velkých Pavlovicích. Nutno říci, že právě Město pod vedením Ing. Pavla Procházky se v roce 2010 podílelo konstruktivními kroky na uskutečnění pronájmu pozemku. V těsné blízkosti pozemku byla nevzhledná ocelová hala, kterou v 70. letech minulého století postavil tehdejší zemědělský podnik pro svou techniku. Ocelovou halu náš klub nakonec odkoupil a po měsíce trvajících prací ji nechal předělat na hangár. Ten prošel kolaudací a spolu s plochou pro letadla je v územním plánu města. Tím se plocha stala registrovanou v rejstříku ploch ČR.

Vyhledávání

Kontakt

Letecký klub Nad krajem André z.s., Velké Pavlovice
++420 602 576 941

++420 775 145 117